ORP "Błyskawica" to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Gdyni

wyślij zapytanie

ORP „Błyskawica” to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Gdyni.

Historia budowy okrętu (1935-36) jego uzbrojenie, przebieg służby w czasie II wojny światowej (udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” „Overlord” oraz „Deadlight”) czyni go niekwestionowaną legendą Polskiej Marynarki Wojennej.

1 Maja 1976 roku ORP „Błyskawica” zacumowała na dobre u nasady mola południowego w Gdyni i rozpoczęła nową służbę jako okręt muzeum a umieszczona pod pokładem ekspozycja muzealna, opowiada historię bohaterskich czynów polskich marynarzy, bitewnym znoju i morskiej codzienności.

„Błyskawica” poza rolą okrętu – muzeum pełni również funkcje reprezentacyjne. Na jej pokładzie odbywają się uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Z nabrzeża możemy obserwować codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej; podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na naszych oczach.

 

Okręt zobaczyć możemy podczas wycieczki TRÓJMIASTO W 1 DZIEŃ lub indywidulanej wycieczki na przykład w połączeniu ze zwiedzaniem MUZEUM EMIGRACJI w Gdyni.

Z przyjemnością przybliżę historię tej niesamowitej jednostki.

ORP 'Błyskawica’
obecnie muzeum

  • Zabytki 90% 90%
  • Historia 90% 90%
  • Warte zobaczenia 95% 95%

Pozostałe wpisy

Zamek Krzyżacki w Gdańsku

Zamek Krzyżacki w Gdańsku

Rycerze zakonu Krzyżackiego którzy w 1308 roku zajęli gród i dokonali tzw. rzezi Gdańska, na zawsze odmienili historię tego miasta. Na okres niemal...

czytaj dalej

POTRZEBUJESZ PRZEWODNIKA?

Pamiętaj - wszelkie pomysły na zwiedzanie są dobre, proszę więc o kontakt abym mógł przygotować ofertę dopasowaną do oczekiwań i czasu dostępnego na eksplorowanie Trójmiasta.

GDAŃSK  - GDYNIA - SOPOT