Bramy Gdańska

wyślij zapytanie

Bramy Gdańska

Ta wycieczka pozwoli mi przybliżyć Państwu przekrojowo 1000 lat historii Gdańska. Począwszy od fragmentów średniowiecznych murów obronnych aż po współczesne tereny stoczniowe.

Nasz spacer rozpoczniemy od Bramy Wyżynnej – XVI wiecznego wejścia do Głównego Miasta Gdańska. Ten bezcenny zabytek architektury renesansu, jest jednocześnie początkiem Drogi Królewskiej, czyli traktu którymi monarchowie polski począwszy od roku 1457 uroczyście wjeżdżali do Gdańska podczas oficjalnych wizyt. Następnie przechodząc przez Zespół Przedbramia w skład którego wchodzi Katownia oraz Wieża Więzienna, znajdziemy się przed zbudowaną na wzór łuku triumfalnego Bramą Złotą.

Spacerując dalej pięknie odrestaurowaną ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zatrzymamy się na chwilę w obliczu największego ceglanego kościoła świata-Bazyliki Najświętszej Maryi Panny. (wejście do środka możliwe jest tylko w czasie kiedy w środku nie odbywają się msze święte)

Długi Targ to miejsce wyjątkowe. Podziwiamy tutaj Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa a także jeden z symboli Gdańska – Fontannę Neptuna.

Przechodząc historyczną Bramą Zieloną będziemy kontynuować nasz spacer Długim Pobrzeżem zgodnie z biegiem rzeki Motławy. Zobaczymy oczywiście  rejon w którym znajdował się pierwszy port Gdański wraz z wyspą spichrzów. Czeka tam na nas kolejny symbol Gdańska-wybudowany w roku 1444 Żuraw, czyli największy dźwig portowy średniowiecznej Europy.

W drodze do rejonów stoczniowych, zobaczymy budynek Poczty Polskiej (placówka której przez kilkanaście godzin bohatersko bronili Pocztowcy Polscy zaatakowani przez przeważające siły Niemieckie 1.09.1939)

Na terenach niegdyś należących do Stoczni Gdańskiej, odwiedzimy Salę BHP gdzie po strajkach sierpniowych 1980 roku podpisano porozumienia które dały początek ruchowi Solidarność (otwarta codziennie 10:00-18:00 o ile nie zarezerwowana w innych celach)

Następnie udamy się na taras widokowy, położonym na dachu Europejskiego Centrum Solidarności aby z wysokości szóstego piętra, przyjrzeć się panoramie stoczni Gdańskiej (taras dostępny w godzinach otwarcia budynku)

Nasza wędrówka zakończy się w rejonie słynnej stoczniowej Bramy nr.2 oraz Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

 

Czas trwania: około 3,5 godziny
Dystans do przejścia: ok. 5 km
Cena: od 400 PLN (do uzgodnienia w zależności od ilości osób i czasu trwania)

Uroki starego Gdańska

  • Zabytki 95% 95%
  • Historia 85% 85%
  • Urok 100% 100%

Pozostałe wpisy

Zamek Krzyżacki w Gdańsku

Zamek Krzyżacki w Gdańsku

Rycerze zakonu Krzyżackiego którzy w 1308 roku zajęli gród i dokonali tzw. rzezi Gdańska, na zawsze odmienili historię tego miasta. Na okres niemal...

czytaj dalej

POTRZEBUJESZ PRZEWODNIKA?

Pamiętaj - wszelkie pomysły na zwiedzanie są dobre, proszę więc o kontakt abym mógł przygotować ofertę dopasowaną do oczekiwań i czasu dostępnego na eksplorowanie Trójmiasta.

GDAŃSK  - GDYNIA - SOPOT