Bramy Gdańska

czerwiec, 2018
wyślij zapytanie

Nasz spacer rozpoczniemy od Bramy Wyżynnej- XVI wiecznego wejścia do Głównego Miasta Gdańska. Ten bezcenny zabytek architektury renesansu, jest jednocześnie początkiem Drogi Królewskiej, czyli traktu którymi monarchowie polski począwszy od roku 1457 uroczyście wjeżdżali do Gdańska podczas oficjalnych wizyt. Następnie przechodząc przez Zespół Przedbramia w skład którego wchodzi Katownia oraz Wieża Więzienna, znajdziemy się przed zbudowaną na wzór łuku triumfalnego Bramą Złotą.
Spacerując dalej pięknie odrestaurowaną ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zatrzymamy się na chwilę w obliczu największego ceglanego kościoła świata-Bazyliki Najświętszej Maryi Panny.
Długi Targ to miejsce wyjątkowe. Podziwiamy tutaj Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa a także jeden z symboli Gdańska-Fontannę Neptuna.
Przechodząc historyczną Bramą Zieloną będziemy kontynuować nasz spacer Długiem Pobrzeżem, rejonem w którym znajdował się pierwszy port Gdański. Czeka tam na nas kolejny symbol Gdańska-wybudowany w roku 1444 Żuraw, czyli największy dźwig portowy średniowiecznej Europy.
Zgodnie z biegiem rzeki Motławy, udamy się w rejon Stoczni Cesarskiej. Zwiedzimy Salę BHP gdzie po strajkach sierpniowych 1980 roku podpisano porozumienia które dały początek ruchowi Solidarność (otwarta codziennie 10:00-18:00 o ile nie zarezerwowana w innych celach)
Następnie udamy się na taras widokowy, położonym na dachu Europejskiego Centrum Solidarności aby z wysokości szóstego piętra, przyjrzeć się panoramie stoczni Gdańskiej (taras dostępny w godzinach otwarcia budynku)
Nasza wędrówka zakończy się w rejonie słynnej stoczniowej Bramy nr.2 oraz Pomnika Poległych Stoczniowców 1970

Czas trwania: 3 godziny
Dystans do przejścia: 4km
Cena: od 240 zł

Uroki starego Gdańska

  • Zabytki 95% 95%
  • Historia 85% 85%
  • Urok 100% 100%

Pozostałe wpisy

POTRZEBUJESZ PRZEWODNIKA?

Pamiętaj - wszelkie pomysły na zwiedzanie są dobre, proszę więc o kontakt abym mógł przygotować ofertę dopasowaną do oczekiwań i czasu dostępnego na eksplorowanie Trójmiasta.

GDAŃSK  - GDYNIA - SOPOT