Zamek Krzyżacki w Gdańsku
wyślij zapytanieRycerze zakonu Krzyżackiego którzy w 1308 roku zajęli gród i dokonali tzw. rzezi Gdańska, na zawsze odmienili historię tego miasta.
Na okres niemal 150 lat Gdańsk znalazł się w granicach państwa zakonnego, co miało potężny wpływ na jego rozwój przestrzenny i architekturę.
Kilkanaście lat po zdobyciu miasta rycerze zakonni przystąpili do budowy ceglanego zamku, który miał być siedzibą komtura gdańskiego.
Mijały lata ucisku Gdańska przez rycerzy zakonu a przełom nastąpił dopiero w połowie XV wieku.
W toku wojny trzynastoletniej pomiędzy Zakonem a Królestwem Polskim, zamek został rozebrany przez gdańszczan w 1454 roku.
Chociaż budowla nie istnieje już od ponad pięciuset lat wciąż budzi wielkie emocje nie tylko wśród naukowców, ale również wśród mieszkańców.
Jedyny ocalały fragment muru który przetrwał do naszych czasów, znajduje się na zakolu Motławy przy ulicy Wartkiej i zobaczyć go możemy podczas wspólnego zwiedzania Gdańska.
Potrzebujesz przewodnika? Skontaktuj się ze mną.
Pozostałe wpisy
ORP „Błyskawica” – zwiedzanie Gdyni
ORP "Błyskawica" to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Gdyni. Historia budowy okrętu (1935-36) jego uzbrojenie, przebieg służby w czasie II...
Zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni
Emigracja - temat związany z losami milionów Polaków którzy na przestrzeni wieków z różnych względów wybierali lub zmuszeni byli do opuszczenia ziem...
Wycieczka do Europejskiego Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności to niemalże punkt obowiązkowy dla odwiedzających Gdańsk. Nowoczesna wystawa stała ECS ukazuje w porządku...
POTRZEBUJESZ PRZEWODNIKA?
Pamiętaj - wszelkie pomysły na zwiedzanie są dobre, proszę więc o kontakt abym mógł przygotować ofertę dopasowaną do oczekiwań i czasu dostępnego na eksplorowanie Trójmiasta.
GDAŃSK - GDYNIA - SOPOT